2

What is the unit for a blueberry? how do you count each blueberries?

ex) 3 pieces of cake
2 slices of pizza
5 ?? of blueberry

Edit: Do the following sentences sound natural?

Blueberries are so expensive in Korea. They cost almost 1$ for 10 pieces.

Yeonho
  • 151
  • 2
    Exactly the same way as cakes and pizzas: 2 slices of blueberry; five blueberries. – Andrew Leach Jul 24 '12 at 12:11
  • 3
    Nobody slices up blueberries. And you are not counting slices anyway. You are counting berries. Luckily, berries are countable. I.e. berries are counted in berries. Five blueberries. $1 for 10 berries. – RegDwigнt Jul 24 '12 at 12:24
  • @RegDwightАΑA I think that's what I said. Blueberries are assessed in exactly the same way as cakes and pizzas. – Andrew Leach Jul 24 '12 at 12:26
  • I wondered if there would be a term for each instance of berries. There is a such concept in Korean, Japanese, Chinese, etc. I guess there is no such concept in English. That's probably why this question sounds a little bit bizarre. Thanks! – Yeonho Jul 24 '12 at 12:44
  • 2
    Nominated for reopening. The question boils down to "is berry a mass noun or a count noun", but this in not something which is given in most dictionaries. – JSBձոգչ Jul 24 '12 at 13:12
  • 2
    @Daniel Chinese has measure words for nearly everything (and maybe Japanese and Korean). English has very few measure words. We mostly just use units when something is divided up - slices, pieces, parts - when there's a natural grouping - pairs, sets, decks, packs - or when the original word is not countable - dollars, kilograms, liters. – Charles Jul 24 '12 at 13:55
  • Outside Korea, small fruit like blueberries are not usually sold by the unit or 10, but by the kilo, or sometimes litre. In fact, I bought two litres of blueberries and a litre of strawberries yesterday. – Hugo Jul 25 '12 at 04:46
  • @Hugo They sell it by the cups in Korea as well. I was trying to explain to a friend living in US how much expensive blueberries are in Korea. – Yeonho Jul 25 '12 at 09:18
  • 1
    A more natural sentence:"Blueberries are so expensive in Korea. 10 of them cost almost $1." Note that when writing out prices, the dollar sign comes first. – KnightOfNi May 17 '14 at 21:20

0 Answers0